5 ANO, která musíme vyslovit, než se dáme do podnikání

- Reklama -

Podnikání je pro každého. Tedy – pro každého, kdo je schopen splnit několik základních podmínek.

Nejdůležitější slovo z předchozí věty zní: schopen.

Podnikání je nepochybně prospěšné na mnoha úrovních – osobního rozvoje, profesního rozhledu, zkušeností –, nicméně vyžaduje určitý typ návyků a přístupů. Drtivá většina z nich se dá natrénovat nebo osvojit.

Každý by si však měl předem odpovědět na otázku: Jsem toho schopen?

Přestaňme pracovat s domněnkami a předpoklady. Učme se pokládat si správné otázky. Jen tak najdeme správné odpovědi.

Otázek v průběhu podnikání přichází celá řada. Na začátek bychom si však měli upřímně odpovědět na 5 následujících.

1) Můžu si dovolit finančně riskovat?

Každý podnikatelský začátečník má jiné startovací podmínky. Čerstvý absolvent vysoké škole si obvykle může dovolit riskovat více než rodič s hypotékou, závazky, odpovědností za rodinu.

Ačkoli finanční zisk nemusí být jedinou a hlavní motivací, proč se stát podnikatelem, peníze jsou do začátku potřeba. Bez ohledu na počáteční finanční náročnost projektu, která se různí případ od případu, první roky podnikání budete neustále řešit nějaké financování – a souběžně s tím i osobní finance.

Ať se nám to líbí nebo ne, podnikání je vždy finanční riziko. Váš plán nemusí vyjít tak, jak si představujete. Možná delší dobu nebudete vytvářet zisk, nebo o vložené prostředky přijdete. I nejúspěšnějším podnikatelským nápadům chvílí trvá, než uspějí a začnou generovat zisk.

Pokud do podnikání vložíte prostředky, o které si nemůžete dovolit přijít, připravujete si horké chvilky. Budete pod velkým tlakem a takoví lidé dělají neuvolněná, zbrklá, chybná rozhodnutí.

Do podnikání vždy vkládejte jen takovou částku, kterou dokážete oželet při případném neúspěchu a která vás finančně nezruinuje. Nebo začněte podnikat při zaměstnání (byť pomaleji), díky kterému nepřijdete o pravidelný příjem a zachováte si určitou finanční jistotu.

2) Mám podporu nejbližšího okolí?

Důležitý a podceňovaný aspekt. Cesta za úspěchem, který je unikátní, bývá osamělá a někdy musíte jít proti celému světu. Nechápou vás zákazníci, dodavatelé, konkurence, od které se snažíte odlišit. Podnikatelská cesta rozhodně nevede růžovým sadem, je plná nástrah a překážek. Každá obtíž ve Vás může vyvolat pochybnosti a testovat Vaše odhodlání a víru ve Váš sen.

Můžete-li se v takových chvílích opřít o své nejbližší, máte napůl vyhráno. Pokud ovšem takovou podporu nemáte, ještě není nic ztraceno. Začněte se obklopovat lidmi podobného inovativního smýšlení. Se zkušeným mentorem, který kromě morální podpory poskytuje i řadu zkušeností, výrazně zvyšujete šance na úspěch.

Kontaktu s pochybovači se ovšem musíte vyhnout.

Byli byste schopni zatím pokaždé odpovědět ANO?

Tak pozor. A nyní upřímně na 3. důležitou otázku.

Prosím, obraťte na 2. stránku.

- Reklama -