5 ANO, která musíme vyslovit, než se dáme do podnikání

3) Umím si přiznat chybu a znovu vstát, když mě něco srazí na zem?

Podnikání je jako ring, kde schytáte pořádných pár ran, protože jdete cestou, kterou neznáte, a nemůžete pokaždé hned uspět. Určitě uděláte několik chybných rozhodnutí. To ale nemusí být na škodu, naopak. Chyby jsou prospěšné, pokud se z nich dokážeme poučit a neopakovat je. Pak nás posouvají dál a jejich zásluhou se vyvíjíme. Pokud si tedy chyby dokážete přiznat a napravit je, pak můžete uspět.

Nejspíš se občas nevyhnete pocitu frustrace z toho, kolikrát jste padli na obličej. Nicméně pád nikoho nedefinuje. O tom, zda překážky mezi Vámi a vysněným cílem překonáte, rozhoduje Vaše houževnatost a to, zda pokaždé budete ochotni vstát.

4) Dokážu přinášet oběti a neztratit motivaci?

Málokdo si předem dokáže představit, jak moc je podnikání o přinášení obětí. Jedna věc je vytyčit si cíl, ale druhá věc je skutečně absolvovat cestu k němu. Ta cesta se totiž umí komplikovat a klikatit. Věci se velmi pravděpodobně vyvinou jinak. Budete mít pak sílu pokračovat? Neztratíte motivaci, i když budete muset v krajním případě snídat jen suchý chléb a přespávat u kamarádů na gauči? Jste ochotni reálně prodat své hýčkané auto a jezdit městskou hromadnou dopravou? Unesete posměch okolí: Tohle má být ten budoucí úspěšný podnikatel? Prodali byste svůj byt nebo dům, kdyby Vám to možná umožnilo rychlejší rozvoj?

Než začnete podnikat, měli byste si ujasnit, zda dokážete přinášet oběti a jaká je jejich hranice. Musíte vědět, co jste připraveni podstoupit, do jaké míry se uskromnit a co oželet.

5) Počítám s tím, že první roky budou pracovně velmi náročné?

Ne nohy na stole. Ne hned vybírání jachty a vily na pobřeží.

Většinu času v prvních letech svého podnikání budete trávit nelítostnou prací. Tak to zkrátka bude. Místo volných chvil s rodinou a přáteli budete pracovat po nocích i víkendech.

Pokud nejste ochotni vzdát se svého pohodlí a dosavadního života a vložit do podnikání skutečně maximální úsilí a téměř veškerý čas, raději ani nezačínejte. Zvláště na počátku, kdy nebudete mít k dispozici žádné zaměstnance, ponesete na svých bedrech mnoho starostí a budete se vyrovnávat s ohromným tlakem, který se v rozvinutých firmách již dělí mezi více lidí. Když to zvládnete, vrátí se Vám to. Postupem času budete mít možnost vytvořit si vyváženější život, později pak dokonce již velmi pohodlný. Podnikání je totiž především investice. Nejen peněz, nejen energie, ale i času.

Jak zněly vaše odpovědi?

Můžete o podnikání začít přemýšlet, nebo některé Vaše odpovědi znějí NE?

Na co se potřebujete zaměřit?

Nové číslo magazínu Business Leaders, zaměřené na překonávání NE ve své hlavě i v reakcích svého okolílze získat uvedením doručovací adresy zde.

Unikátní konferenci Tajemství Obchodu, určenou těm, kteří zvažují vstup do přímého prodeje, můžete navštívit se vstupenkou získanou zde.

© Veronika Vajglová, Petr Casanova