Přidejte ke svým snům jednu až pět nul aneb Jsou Vaše velké cíle opravdu velké?

Malé a velké cíle

Neznamená to, že byste si měli stanovit pouze megalomanské cíle, které nejsou s největší pravděpodobností realizovatelné.

Jak by měl vypadat velký cíl?

Nemusí to být nic obrovského, nemusíte chtít být hned nejlepší na světě. Takový cíl musí být velký pro Vás. Měl by být vaším SNEM.

Představte si velký cíl, kterého chcete dosáhnout – a který je poměrně realistický. Víte, že Vás to bude stát mnoho práce a času, ale v určitém časovém horizontu ho pravděpodobně dosáhnete.

Příklad: Chci si otevřít restauraci. Vždycky to byl můj sen a rozhodl jsem se, že ho zrealizuji.

Myslíte si, že takový sen stačí k tomu, aby Vám přinesl velký úspěch? Ano, nebo ne?

Nestačí.

Může jít o dlouholetý sen, ale není dostatečně velký. Dostatečně odvážný. Takového cíle se dá dosáhnout poměrně snadno, proto to není dostatečná výzva.

Je potřeba takový cíl navýšit – třeba jen o trošku. Tak, aby se jevil lehce mimo dosah. Abyste na něm museli více pracovat. Aby Vás inspiroval, motivoval – třeba k hledání efektivnějších a inovativních cest.

Jak bude správně znít cíl ohledně otevření restaurace?

Odpověď: Chci mít nejlepší restauraci ve městě.

Vnímáte ten rozdíl? Je už v samotném přístupu, druhá formulace v sobě má mnohem více motivace a aktivity, vyvolává ve Vás představu hledání správné cesty, činorodosti a kreativity. Snahy.

Je jedno, jak bude znít konkrétní cíl – jestli to bude nejlepší restaurace ve městě, v kraji nebo dokonce v zemi. Princip zůstává stejný, jen se mění úroveň obtížnosti.

A právě takový velký cíl je tou správnou výzvou, a přitom je to vlastně jen o úhlu pohledu. Nejde o naprosto jiný cíl, je to ten stejný, jenom vylepšený, konkrétnější, odvážnější.

Vyžaduje větší zapálení pro věc, větší nadšení. Bude Vás motivovat. Přizpůsobíte tomuto snu svou práci a budete hledat nové cesty, abyste ho dosáhli.

Ať už je váš sen jakýkoli, neměl by být příliš komplexní. Měl by se dát jednoduše zformulovat do jedné věty. Musí to být velká výzva – pro Vás samotné. Na nikoho jiného se neohlížejte. Jen tak se Váš sen stane dostatečně silným hnacím motorem, jenž Vás bude úspěšně posouvat vpřed.

Možná se ptáte: A co malé cíle? Ty každodenní? Jak k nim přistupovat, jak si je určovat?

Malé cíle jsou stejně důležité jako ty velké. Jsou to právě ty malé, krátkodobé cíle, které Vás systematicky posouvají dál a Vy díky nim poznáte, že jdete kupředu.

Prostřednictvím malých cílů byste se měli vyvíjet a posunovat – měly by ale být součástí dráhy velkého cíle. Jinými slovy, neměly by se vylučovat s velkým cílem, ale naopak by Vás k němu měly krůček po krůčku přibližovat.

Proč je důležité mít velké cíle?

Velké cíle jsou v podstatě sny.

Naučte se myslet opravdu ve velkém, tak aby Vaše velké cíle byly opravdu velké.

Vzpomeňte si na Václava Muchnu, který kdysi přespával v kanceláři, protože neměl na pronájem bytu, a dnes patří mezi nejčastější pasažéry British Airways ve střední Evropě, protože dohlíží na chod poboček své firmy ve světě. Přidejte ke svým snům jednu až pět nul. V Česku totiž máme velmi malé cíle,“ radí.

Rádi byste byli úspěšní? Právě pro Vás každé dva měsíce připravujeme časopis Business Leaders, který zasíláme do schránek předplatitelům registrovaným zde.

Pro komunikaci s námi vstupte na facebookovou stránku BusinessLeaders zde.

© Veronika Vajglová