7 finančních chyb, které nám brání zbohatnout

- Reklama -

Chybovat je lidské a často i potřebné.

Přesto existují chyby, kterým se můžeme vyhnout, a ty finanční k nim patří.

Jakými chybami si házíme klacky pod nohy na cestě za bohatstvím?

Být bohatým není ani tak o hmotném majetku jako o nastavení mysli. Jinými slovy, bohatství netkví v množství finančních prostředků, které vyděláme, ale v tom, jak s nimi nakládáme. Být bez peněz nutně neznamená být chudý. Proč myslíte, že tolik výherců loterie je do pět let na mizině nebo dokonce v dluzích, často s rozpadlým rodinným životem?

Můžeme mít všechny peníze světa, ale pokud s nimi nebudete umět zacházet, brzy se rozkutálí.

Peníze mají samy o sobě špatnou pověst, ale přitom je, přinejmenším ve skrytu duše, chceme skoro všichni. (Pokud Vás zajímá, jakými mýty jsou opředeny peníze, můžete se podívat na článek 5 mýtů o penězích, kterými můžete svému dítěti zkazit život.)

Pokud se zeptáte lidí kolem sebe na jejich přání a cíle, nejspíš bude splnění většiny z nich závislé na penězích. Koneckonců i ty Vaše s nimi nejspíš souvisí. Mezi častá přání patří cestování, poznávání jiných kultur, zemí, případně cesta kolem světa. A hle – to bez peněz nepůjde. Peníze zkrátka hýbou světem.

Tak co nám vlastně brání v jejich získání? Jaké finanční chyby jsme udělali? A jaké děláme pravidelně, aniž bychom si to uvědomovali?

První chyba: Utrácíme víc, než vyděláváme

Možná v nás zakořenila myšlenka, že přece dokážeme odhadnout, co si můžeme dovolit utratit. Na co máme. Na to nám přece stačí selský rozum, no ne?

Ne tak docela. Ale pokud to zvládneme bez rychlých půjček a spotřebních úvěrů, pak na tom nejsme tak špatně.

Horší je, když podlehneme všeobecné konzumní propagandě, která vytváří iluzi, že je možné si peníze levně a snadno kdykoliv opatřit. Vlivem reklam můžeme podlehnout dojmu, že je vlastně normální, když nám na konci měsíce chybí peníze a vezmeme si půjčku.

Tento návyk je bez legrace smrtící a finanční tíseň už klepe na dveře. Půjčky, kontokorenty, kreditní karty… všem se velkým obloukem snažme vyhnout.

Druhá chyba: Kupujeme věci, které nepotřebujeme

Velkým nešvarem moderní doby je kupovat věci, které nepotřebujeme, abychom zapůsobili na své okolí. Abychom měli to, co je trendy a in.

Pokud bude našim cílem mít tyto spotřební trendy věci, pak je před námi jeden úkol: smířit se s tím, že nikdy nezbohatneme.

Bohatí lidé si luxus dopřávají až za odměnu. Až jako poslední věc. Nikoliv jako první.

Věci kupujme pro jejich účel. Ne to nejlevnější, ale hledejme zajímavý poměr ceny a přínosu.

„Pokud si koupíte věci, které nepotřebujete, brzy budete muset prodat věci, které potřebujete.“ Warren Buffet

Co dalšího nám může stát v cestě za bohatstvím?

Otočte prosím na 2. stránku.

- Reklama -