Jak opravdu bohatý je ten, kdo se tváří jako bohatý aneb 5 cest k pasivnímu příjmu

1. způsob: Vlastní podnikání

Dlouhá a náročná cesta. Jen ve snech vypadá tak, že založíme firmu, vykonáme pár nutných úkonů a dosadíme do čela ředitele, který nás bude vyplácet. Zkušenosti říkají, že v reálném světě dva roky ukážou, jestli zvolená podnikatelská cesta může být stabilně úspěšná, a minimálně deset let potrvá, než se posuneme do trvalého pasivního příjmu.

Nicméně investice času, peněz a energie se vyplatí. S dosažením finanční svobody se nám otevře celá škála možností. Můžeme dál pracovat na rozvoji této firmy, nastartovat jinou, realizovat si osobní sny, neziskové projekty.

Říká se: Postarej se o svůj byznys a Tvůj byznys se následně postará o tebe. Nic není bližší pravdě.

2. způsob: Příjmy z dividend

Jeden z nejoblíbenějších způsobů. Jeho výhodou je, že se vyhneme všem peripetiím, které obnáší budování vlastního podniku. Získáme totiž podíl na zisku největších společností světa, řízených profesionály. Navíc k tomu nemusíme shromažďovat velký kapitál. Investovat můžeme už menší částky.

I tato mince má však svou nevýhodnou stranu. V případě, že se rozhodneme pro budování dividend, čekají nás nejprve měsíce studia, sledování trhů a analýz, jakož i pomalého nabírání zkušeností, jak trh vlastně funguje.

3. způsob: Investice do talentů

Pokud už máme něco našetřeno, dobrodružnou možností je investice do nadějného start-upu. Nebudeme muset řešit tolik věcí jako při vlastním podnikání, a pokud dobře odhadneme potenciál projektu, může naši investici zhodnotit nejen autor, ale také jiný velký investor.

Nevýhodou je, že většina začínajících podnikatelů na první pokus selže. Až polovina nových projektů skončí v prvním roce, devadesát procent do pěti let. Není to vždy tím, že by byly neúspěšné, ale začínající podnikatelé rádi tryskají nesouvislými nápady, rychle se nadchnou pro novou populární myšlenku a svůj původní projekt opustí. V tom je největší riziko uložených peněz.

A donutit podnikatele, aby se dobrovolně uvázal k dokončení projektu, je jako sepsat s ním zaměstnaneckou smlouvu. To je poslední, kvůli čemu svůj projekt začíná.

4. způsob: Pronájem nemovitostí

Nákup a následný pronájem čehokoli patří mezi nejstarší a konzervativní zdroje pasivního příjmu. V případě realit se opět nevyhneme příslušnému sebevzdělání, abychom kupovali správné nemovitosti ve správných lokalitách.

Výběr správné lokality je totiž klíčový. Předpoklad, že ceny nemovitostí s časem zákonitě rostou, je mylný. V některých lokalitách mají například byty třetinovou hodnotu oproti době před deseti lety. Navíc jde o finančně nákladný koníček, ve kterém se riziko nejlépe rozkládá tak, že máme nemovitosti ve více lokalitách.

5. způsob: Multilevelový marketing

Víceúrovňový marketing (MLM) vzbuzuje mezi davem negativní a zamítavé postoje, což není tak směrodatné – negativně se dav staví k mnoha úspěšným cestám. K zastáncům MLM navíc patří dva nejlépe investující lidé světa – Bill Gates a Warren Buffett, a mimochodem i americký prezident Donald Trump… Více o MLM jsme psali zde.

Výhodou MLM je budování vlastního podnikání uvnitř cizí značky. Spolupracovníci nejsou na žádné výplatní pásce, ale placeni z podílů na uzavřených obchodech. K úspěchu je ovšem nutné mít čich na správné lidi, kteří jsou ochotni pracovat i bez jistoty příjmu na něčem, co se jim možná vůbec nepodaří vytvořit.

Základem je důvěryhodná značka a produkt, který se svou kvalitou alespoň vzdáleně blíží své ceně. Předností i slabinou tohoto druhu obchodu je to, že mezi prvními jsou do něj zatahováni blízcí lidé, přátelé a příbuzní. To dokáže pošramotit vztahy navždy – tak jako každé zatáhnutí blízkého člověka do byznysu. Musíte si totiž uvědomit, že když jim obchod nepůjde, na vině v jejich očích můžete být Vy. Kdo jiný?

Zbývá si položit otázku: Vyplatí se takový pokus?

Lidé, kterým se léta tvrdé práce zúročila v pasivní příjem, mají jasnou odpověď: Samozřejmě.

A co Vy?

O našich čtenářích, kteří se pustili do budování pasivního příjmu, je magazín BUSINESS LEADERS. První vydání se zabývá 100 způsoby, jak správně začít podnikání. Poslední kusy se dají získat pouze zde.

© Veronika Vajglová, foto: Viktor Hanáček