Proč lze uspět i bez pevné vůle?


Pokud pevnou vůli máte, můžete zvládnout všechno, co si zamanete, i kdyby to bylo sebeméně příjemné. Pokud pevnou vůli nemáte, nezoufejte. Postačí jednoduchá věc – přesunout pozornost z aktivit na motiv.

Akce vždycky něco stojí – energii, čas, peníze. (může jít třeba o jazykový kurz, posilovnu…) Pokud se zaměříme na konkrétní aktivity s tím spojené, nevyhnutelně přijde moment, kdy se dostaví nechuť dále ztrácet (peníze, energii, čas).

Pomyslíte si, že v takovou chvíli na scénu přichází pevná vůle.

Pevná vůle ale nehraje tak významnou roli, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pokud zaměříte pozornost na výdej energie nebo peněz, logicky přichází odpor, protože zkrátka o svoje zdroje nechcete přicházet.

Čím více budete svou energii zaměřovat na cíl, tím větší odpor bude následovat. Každá akce vyvolá reakci. To si vyžádá více pevné vůle a takhle to bude pořád dokola, dokud Vám energie nedojde.

Touto zkušeností se zklamete, skončíte s aktivitami a raději se svého cíle vzdáte. Po nějaké době se nadchnete zase pro něco jiného a scénář se opakuje.

Otázka tedy nezní, zda máte dostatek pevné vůle. Otázka zní: jde to dělat i jinak?

Návrat k počátkům

Vzpomeňte si, co Vám na začátku vlilo energii do žil? Co Vás hnalo vpřed? Jaký byl Váš motiv?

Způsobila to vize toho, co Vám Vaše úsilí přinese?

Pokud ano, tak přesně k tomu se musíte vrátit. Je to takový návrat k prvopočátku. Motiv ve Vás opětovně zažehne vášeň, která Vám dodá potřebnou sílu.

Pokud se budete zaměřovat na akce, vždycky přijdou situace typu Jsem unavený, a musím do jazykového kurzu / do posilovny. Zkuste se místo toho zaměřit na svůj prapůvodní motiv, svou vizi. Kde to všechno začalo?

Na dovolené jsem jako jediný nemohl komunikovat se skvělou partou lidí, protože jsem neuměl anglicky.

Na pláži jsem raději zůstával v tričku a skoro jsem nechodil do moře, protože jsem se styděl za svoji postavu.

Zaměřte se na to nejpodstatnější. Zaměřte se na to, co Vám to do života přinese. Na tom jediném přece záleží – nikoliv na tom, co musíte udělat. Proč jste to celé nastartovali? Co Vám to má přinést? Co to ve Vašem životě změní?

Splňte si své sny. Můžete být kýmkoli chcete a nebudete k tomu potřebovat pevnou vůli – protože se nebude mít s čím prát.

Motiv vede k akcím, ne naopak. Když to přijmete za své, už nikdy nic nevzdáte.

Nepodceňujte se, nečekejte a nevěřte v dokonalost. Nikdy to nebude dokonalé, k dokonalosti se lze jen přiblížit.

Na splnění svých snů nepotřebujete novoroční ani žádná jiná předsevzetí. Začněte hned.

Dělejte to nejlepší, co umíte, s tím, co máte k dispozici, a svět bude váš.

Praktické kroky, jak sny uskutečnit, ukazujeme i v tištěném časopise Business Leaders. Pro jeho odběr se lze registrovat zde. Aktuální téma zní Krize jako příležitost. V tomto čísle podrobně vysvětlujeme, jak využít krizi jako odrazový můstek k něčemu lepšímu a úspěšnějšímu.

Facebooková stránka BusinessLeaders, na které s námi můžete být v kontaktu, je zde.

© Veronika Vajglová