MBA jako cesta k lepší kariéře a vyššímu platu?

MBA může být vstupenkou k nejlépe placeným místům. Nicméně titul sám o sobě není zárukou. Záleží na více faktorech.

Základem je vysoká škola

Ano, před chvílí jsme sice uvedli, že dnes lze MBA studovat i bez vysoké školy, ale nedoporučujeme to. Personalisté jistě potvrdí, že takové studium přinese jen minimální užitek a vynaložené finance se ani zdaleka nezhodnotí tak, jako když MBA předchází studium vysoké školy.

Pokud chceme vytěžit maximum z toho, co studium MBA dokáže nabídnout, musí mu předcházet vysokoškolské studium, ideálně magisterského stupně.

Velmi dobrá znalost anglického jazyka se v podstatě předpokládá.

V kvalitních programech totiž vyučují zahraniční lektoři. A kromě toho nezapomínejme, že se jedná o titul „světového“ manažera. A na toho čeština opravdu nestačí.

V České republice bohužel není výjimkou, když se setkáme s absolventem, který neumí žádný světový jazyk. Pokud chceme dělat v dnešním globalizovaném světě kariéru, nemůžeme očekávat, že by to šlo bez znalosti cizích jazyků. Dříve stačila angličtina, dnes představuje výhodu, když umíme alespoň dva světové jazyky.

Různá úroveň studijních programů je důvodem, proč firmy nepovažují titul MBA za jediné kritérium při výběru uchazeče na manažerské posty. Počet lidí s titulem MBA v České republice každoročně roste a právě odlišná kvalita nutí zaměstnavatele nebrat absolvování studia MBA jako stěžejní.

Zkušenosti

Bez adekvátní praxe v řídicí funkci se titul MBA může stát jen dalšími, draze zaplacenými písmenky na vizitce. Je totiž jen jakýmsi doplňkem zkušeného manažera a sám o sobě nestačí.

Bez zkušeností z praxe nemá tento profesní titul valnou hodnotu.

Nenechme se tedy zlákat rádoby lákavými nabídkami poskytovatelů, kteří MBA často prezentují jako další pokračování studia. Někteří jej dokonce staví jako alternativu magisterského studia po dokončení toho bakalářského. Začneme-li studovat MBA příliš brzy, hrozí, že nebudeme vědět, o čem je ve výuce řeč.

Pokud budete v pozici zámožného synáčka pana továrníka, který nastoupí do rodinného podniku bez ohledu na své schopnosti, pak to určitě není špatný krok. V opačném případě se však zcela jasně jedná o zbytečnou investici.

Kdo MBA využije?

MBA využije každý, kdo je ve střední nebo velké společnosti zodpovědný za výsledky a přeje si dál kariérně růst.

Má-li se program vyplatit, je potřeba jej studovat po ukončení vysoké školy a několika letech praxe. Naprostým základem by měla být dobrá znalost anglického jazyka.

Titul MBA je rovněž důležitým signálem směrem k zaměstnavateli, že jste ochotni si své vzdělání průběžně doplňovat a růst spolu se svou kariérou.

Studium MBA je velká věc, která zásadně ovlivní jak profesní, tak osobní život. Už jenom z hlediska finanční investice jde o velké rozhodnutí. Proto se tomuto tématu věnujeme více do hloubky v únorovém vydání tištěného magazínu Business life. Náš kompletní průvodce může pomoci zorientovat se v nabídce kurzů, vysvětluje, na co si dávat při výběru pozor a proč, a v neposlední řadě přehledně ukazuje návratnost této investice.

Co si myslíte o MBA studiu?

Uvažujete o něm, nebo si myslíte, že by pro Vás nemělo žádný přínos?

Napište nám svůj názor. Facebooková stránka BusinessLeaders je zde.

© Veronika Vajglová