7 znamení, že v sobě ukrýváte podnikatele

- Reklama -

Richard Branson říká: „Ten okamžik, když si poprvé pomyslíš, že šéf je idiot a dělal bys to lépe, je znamením, že jednou zvládneš dělat byznys opravdu sám.“

Naštvání. Přesvědčení. Motivace. Tak to obvykle začíná. V některých případech ale také končí. Jasně, líbilo by se Vám mít svůj byznys, ale nevíte, jak na to. A žádný návod k obsluze se nikde nepřikládá.

Ani nemůže. Každý člověk je unikát a přemýšlí originálně. Má své přednosti i slabiny, které uplatňuje a omezuje. Výsledkem je jedinečný postoj, který se promítá do firmy. Nemusí být velká, jen malý projekt, který má potenciál náhle splnit Váš sen.

A ten brouk v hlavě hlodá. Říkáte si: Co když teď je ten čas? Ale jak se to pozná? Měl bych na to?

 

Následujících 7 znamení Vám pomáhá naznačit, zda se ve Vás opravdu může ukrývat podnikatelský potenciál.

1. Nesedíte v koutě

Nedokážete jen sedět, koukat, poslouchat a kývat. I jako zaměstnanec neustále něco vymýšlíte a navrhuje změny, inovace – jiná věc ovšem je, že například ve velké korporaci nemáte šanci je prosadit bez posvěcení všech nad Vámi. Demotivuje Vás to, ale současně štve. Někdy se proud nápadů zdá nekonečný.

Jednou přijde bod zlomu. Zjištění, že nemáte dostatek prostoru pro svou vynalézavost, originalitu a kreativitu. Zaměstnání Vás přestává naplňovat a nespokojenost narůstá.

2. Problém s autoritami

V pozici zaměstnance se už cítíte stísněně jako rostoucí plod v mámině břiše. Chcete ven. Už nemáte rádi, když Vám někdo říká, co máte dělat, a přímo nesnášíte, když se Vám někdo snaží poroučet, jak to máte dělat.

Máte tak velký problém s přijímáním příkazů, že ve Vás vyvolávají negativní emoce, které se snažíte někdy méně, někdy více úspěšně potlačovat a nedávat najevo.

A tady přijde Bransonův pocit, že Váš šéf není na svou pozici ten správný člověk a že byste jeho úlohu zvládli mnohem lépe. Nicméně současně se Vám protiví firma jako celek a procesy v ní zavedené.

3. Oceňujete a přejete úspěch

Pociťujete, že Vás zajímají byznysové superstar a successtory Stevea Jobse nebo Billa Gatese, ale nejen oni, také pokukujete po malých podnikatelech ve svém okolí.

Pokud se někdo, koho znáte, rozhodne podnikat, vyzvídáte a pokud mu úspěch přímo nepřejete, přemýšlíte alespoň o tom, jak je v úsilí podpořit – jak se připojit.

4. Sebevzdělávání máte v krvi

Odkládáte noviny, vypínáte projevy politiků, začínáte žít více ve svém skutečném světě. Snažíte se aktivně rozhodovat o náplni svého volného času. Jeho velkou část věnujete svému rozvoji – čtete, zajímáte se o dění v konkrétním oboru, navštěvujete kurzy a podobně. Zkrátka se snažíte rozšiřovat si obzory a neustále na sobě pracovat.

A to ještě nevíte, že podnikání je celoživotní vzdělávání, takže se Vám tato vlastnost bude hodit.

5. Dbáte na disciplínu a zásadovost

Vadí Vám chaos, nedochvilnost, zakládáte si na pozitivních návycích. Každá věc má mít své místo, a to i ve Vašem životě.

Rozhodujete se racionálně, všechno děláte na sto procent, protože žádný jiný výsledek nepovažujete za dostatečný, a vlastně to ani jinak neumíte.

Umíte dobře plánovat a stanovujete si cíle, které plníte. Nevymlouváte se, a to ani sami sobě.

Zatím všechno souhlasí?

A co další znamení?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama -