Kouzlo reinvestice aneb Proč půjčovat bance za 0,1% úrok?

Předpoklad první: Pořádek dělá přátele

Základem úspěchu je pořádek. Pokud jako podnikatelé neoddělujeme své soukromé finance od těch z podnikání, nastane nevyhnutelný scénář: nevíme, kolik peněz vlastně máme a jak je s nimi nakládáno.

Noční můrou všech účetních je pak situace, kdy pro osobní potřebu i podnikání používáme jeden bankovní účet.

Jak asi tušíte, právě to vytvoří skvělý základ pro chaos, který nám znepříjemní jak život, tak podnikání. Peníze se snadno rozkutálí a člověk ani netuší, kam se vlastně poděly.

Kdo začíná podnikat, činí jedno zásadní rozhodnutí. Bere osud do vlastních rukou.

Jenže to není jen tak – jde s tím ruku v ruce zodpovědnost a práce. Proto vnímejme pořádek ve financích jako prioritu. V době podnikatelských účtů bez poplatků opravdu neobstojí žádná výmluva, proč mít jeden účet na všechno.

Co se stane, když si tuto radu vezmeme k srdci?

1. Budeme mít jasnější přehled o finanční stránce svého podnikání

2. Bude se nám lépe dělat administrativa spojená s podnikáním

3. Budeme mít lepší přehled o domácích financích

Předpoklad druhý: Najděme, co nám pomůže tvořit vyšší zisk

Vytvořit zisk není jednoduchá záležitost.

Víte ale, co je ještě těžší?

Správně se ziskem naložit.

Podnikání je zpravidla tvořeno dvěma pilíři. Tím prvním je hlavní činnost, která vytváří zisk. Druhou je pak podpůrná nebo doprovodná činnost, která je nutná proto, aby podnikání fungovalo.

Zisk z podnikání je pak obvykle omezen dvěma způsoby. Buďto nemáme dostatek zákazníků, nebo jich máme naopak tolik, že další objednávky nemůžeme přijímat.

Na oba problémy existuje jedno řešení. Reinvestice.

Umožní totiž investovat do toho, co nám zákazníky přináší.

Nejčastěji to bude zaměstnanec, stroje, další produkty, vhodná propagace atd. To, že si můžeme na základě reinvesticí dovolit přijmout posilu, která nám pomůže nápor objednávek zvládat, může být tím klíčovým prvkem, který podnikání posune do jiné dimenze. To byl ostatně i případ Dariny Ermisové. Jakmile si připustila, že potřebuje s výrobou pomoci, firma začala pozvolna růst.

Co nám tedy reinvestice nabídne?

1. Růst – tím, že investujeme prostředky zpět do podnikání, podpoříme růst. Peníze investujeme do toho, co nám přináší peníze a tedy umožní růst. Může to být např. zaměstnanec, stroj nebo správná reklama.

2. Zhodnocení zisku – pokud máme peníze v bance na běžném účtě, tak prakticky „půjčujeme“ své bance peníze za 0,1% úrok. Pokud je necháme v podnikání, můžeme získat až 120násobek. (Bereme v úvahu průměrné zhodnocení 12 % ročně).

3. Neodvádíme zbytečné daně – tím, že si zisk nevybereme, ale celý jej reinvestujeme, nás ochrání od odvodů a placení daní.

Jaké parametry musí reinvestovat splňovat?

Otočte, prosím, na 3. stránku.