Prvních 8 krůčků k finanční svobodě


5. Dejte si do pořádku finance

Sledujete svoje výdaje? Udělejte si detailní přehled svých příjmů a výdajů. Jasně si definujte, kolik a za co utrácíte a jak naložíte s přebytkem.

Budete překvapeni, pokud si vše sepíšete na papír nebo do tabulky. Okamžitě získáte přehled, kde jsou vaše výdaje nejvyšší a kde je prostor pro optimalizaci a úsporu. Tento jednoduchý zvyk Vás překvapí svou efektivností.

Možná se Vám zdá, že s výší svých výdajů nehnete – to je ale omyl. Stojí za to zjistit, zda Vám jiný mobilní operátor nenabídne výhodnější tarif nebo jiná banka lepší úrok na Vašem úvěru. Možností je více a možná budete překvapeni, kolik peněz můžete měsíčně ušetřit.

6. Zbavte se zlozvyku nakupovat zbytečnosti

Dvakrát měř a jednou řež, v tomto případě plať. Před uskutečněním nákupního rozhodnutí se řiďte selským rozumem.

Vážně tuto věc potřebuji? Nedopadne to jako s dalšími věcmi, co skončily zapomenuty v přeplněné skříni?

Impulzivní nákupy jsou hrobníkem nejen Vaší finanční svobody, ale i snů. Zbytečně Vás obírají o velké množství peněz. Je statisticky dokázáno, že lidé, kteří nakupují podle nákupního seznamu, nekupují zbytečné věci a ušetří více – tak to vyzkoušejte.

Americký miliardář Warren Buffett, přezdívaný Věštec z Omahy, zastává tento názor: „Pokud si kupujete věci, které vlastně nepotřebujete, dřív nebo později budete muset začít prodávat věci, které potřebujete.“

7. Vyhýbejte se půjčkám a dluhům

Pokud je to jenom trochu možné, co nejrychleji se zbavte všech půjček a úvěrů. A v žádném případě si už další nepořizujte!

Že žádné půjčky nemáte a ani je nechcete? Gratulujeme, v dnešní době patříte mezi světlé výjimky.

Mnoho lidí si neumí odříct rychlé splnění „snů“ prostřednictvím spotřebitelského či jiného úvěru. Začíná s tím mít problém stále více lidí, a to hlavně mladých.

Dluh není nic jiného než půjčka od Vaší budoucnosti a úroky jsou daní za Vaši netrpělivost. Je potřeba si uvědomit, že takové chování Vám může zničit budoucnost – a definitivně zničí naděje na finanční svobodu.

8. Začněte pracovat na svých pasivních příjmech

Rozdíl mezi aktivními a pasivními příjmy jsme vysvětlili v tomto článku. Základem finančním svobody je vybudování pasivního přijmu, který Vám bude vydělávat, i když budete spát.

Na začátku jsme si řekli, že vybudování finanční svobody Vás bude stát mnoho úsilí a času. Volného času. Pokud totiž začínáte s vytvářením finanční svobody, je dobré zůstat ve svém zaměstnání a vytváření pasivních příjmů se věnovat po práci a o víkendech.

Kromě studia příslušné literatury (viz bod 1), je dobré zajímat se o možnosti investic a pasivních příjmů v okolí. Na investice si pro začátek vyhraďte ideálně deset procent svého měsíčního příjmu.

A ještě něco – nebojte se zdravě riskovat. Zkoušejte nové věci. Pokud se budete bát, abyste o něco nepřišli, nepohnete se z místa. Každý bohatý člověk během vytváření své finanční svobody přišel o peníze.

Pro ty, kdo si neví rady, připravujeme do tištěného magazínu praktický návod krok za krokem včetně příkladů z praxe. Pro odběr časopisu Business Leaders se lze registrovat zde.

© Veronika Vajglová