5 způsobů, jak lépe pracovat s časem

- Reklama -

Usilujeme o úspěch v kariéře. Budujeme podnikání. Vzděláváme se, abychom dosáhli všech cílů.

Hnacím motorem je často snaha finančně zabezpečit rodinu. Když je tento cíl splněn, chceme vydělávat více, abychom si mohli dopřát například jednou ročně rodinnou dovolenou.

Pak přijde další touha, dvě dovolené ročně. Nové bydlení, auto… výčet může libovolně pokračovat.

S rostoucími nároky však zpravidla roste i hektičnost. Ztrácíme cíl, ženeme se za pozlátkem peněz, aniž bychom s jejich pomocí naplňovali to, co nás v počátku motivovalo a hnalo vpřed.

Nikdo by neměl být natolik zaneprázdněný, aby si po práci nedokázal udělat čas na sebe, své blízké, odpočinek a zábavu. Stačí k tomu uvědomění a organizace času.

Následující tipy ukáží, jak lze lépe využívat čas, aniž by to ohrozilo dosažení Vašich cílů.

1. Věnujte práci přesně stanovený čas

Je jedno, jestli děláte kariéru nebo podnikáte. Každý den končete v pevně stanovenou dobu.

Práce přesčas nepřináší nic jiného než demotivaci, špatné výsledky a nulový soukromý život. Neznamená to, že si máte pouze „odkroutit“, co musíte, a jinak svou práci neřešit. Zvláště pokud budujete kariéru nebo začínáte podnikat, budete muset trávit prací víc jak 8 hodin denně.

V těchto případech to platí dvojnásobně – stanovte si jasnou dobu, kdy skončíte a budete se věnovat sobě a svým blízkým.

Jestliže budete dlouhodobě pracovat 12 a více hodin denně, nebudete dostatečně odpočatí a Vaše výkonnost začne strmě klesat. Navíc se tím vystavujete riziku syndromu vyhoření, který je jedním z témat příštího vydání tištěného časopisu Business Life.

Nepracujeme přece jen pro práci! Pokud chcete mít dost energie na život i mimo práci, rozhodně končete každý pracovní den ve stanovenou dobu, abyste si mohli lépe zorganizovat rozvrh a nabrat síly na další den.

2. Buďte sami se sebou

Všichni pořád někam spěchají a nemají na nic čas. To je fenomén dnešní doby. I setkávání s přáteli se často smrskne na několikaminutovou výměnu informací u kávy. Člověk má chvílemi pocit, že se pomalu stáváme počítači a jen si vzájemně předáváme aktualizace.

Důležitá otázka zní: Kdy jste naposledy jen tak v klidu seděli a nechali svoje myšlenky plynout?

K vyrovnání se s každodenním stresem je nutné naučit se zhodnotit prožitý den. Zamyslet se nad vším, co se událo. Nenechte v sobě hromadit starosti a stres. Najděte si denně alespoň 30 minut, udělejte si šálek kávy nebo čaje a vypněte vše, co Vás může rušit.

TIP: Výbornou alternativou je soustředit se na úplně jinou, manuální, činnost. Může to být cokoliv – ale musí Vás to bavit. Ať už najdete zalíbení třeba v lepení modelů, vybarvování antistresových omalovánek anebo okopávání zahrádky, musí Vás to bavit. Jen tak se dokážete soustředit na současný okamžik a vypnout hlavu.

Pamatujte, že čas, který věnujete sobě a svým blízkým, není ztraceným časem, ale pečujete tak o své duševní zdraví. Bez duševního zdraví a vyrovnanosti nebudete schopni produktivně pracovat a užívat si života.

Píšete si deník? Víte, v čem může být tato činnost prospěšná?

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama -