Nejdražší je ubytování, v ošetřovatelství si můžete vydělat až 80 000 korun, říká Čech, který už 11 let žije v Anglii

Na co se konkrétně musím připravit?

Při hledání práce je nejdůležitější jazyk. Bez pokročilé angličtiny to bohužel nepůjde. Celé ošetřovatelství je o tom, že se o někoho staráte, komunikujete, zjišťujete, co ten člověk potřebuje.

Určitě je dobré počítat s tím, že je velký rozdíl v životním stylu v ČR a Velkou Británií.

V čem konkrétně?

Je to jiná kultura, lidé se respektují a váží si jiných. Respekt a úcta nestojí ani korunu, ale naučit se nedá, to buď máte v sobě nebo ne. Bez těchto dvou životních kvalit to budete mít těžké. 80 % pohovoru je založeno na respektu a úctě, ne jen dovednostech a akademickém vzdělání.

Vzpomenete si, jak probíhal Váš pohovor?

Mé interview probíhalo tak, že jsme se bavili o životě, co od něj očekávám a proč si myslím, že budu mít úspěchy se staršími lidmi. 20 minut jsme se bavili o tom, jak to probíhá u nás v ČR a proč si myslím, že kulturní a sociální život je jiný než v Anglii.

Otázky ohledně personálních kvalit jsou určitě důležité, ale ne vše, co se řekne, se vždy předvede na pracovišti. Člověk musí mít odvahu a cíl, se kterým na pohovor jde, snažit se nepanikařit, ale být si jistý v tom, co říká. Vždy doporučuji: nikdy nechoď na pohovor do firmy, aniž by ses nepodíval na informace o firmě, čím se zabývá, kdo ji vlastní a jaké má cíle.

Náklady na život v Anglii

Mluvili jsme o výdělcích ve sféře sociální péče a ošetřovatelství. Jaké jsou v průměru náklady na život v Anglii?

To je složitá otázka. Vše záleží na tom, co si člověk představuje a jaký život v Anglii chce. Když jsem poprvé přijel do Anglie já, začátky pro mě jednoduché nebyly. Mým cílem bylo naučit se anglicky, vydělat si nějaké peníze a vrátit se domů.

Váš původní záměr se nakonec změnil a v Anglii jste zůstal. Když ale u toho původního záměru zůstaneme, jaké jsou náklady v takovém případě?

V takovém případě se dá sehnat levnější ubytování v tzv. share house. To znamená, že sdílíte byt či dům s někým jiným a pronajímáte si pokoj. Záleží to i na konkrétním městě, což se stejné jako v ČR. Praha a velká města mají jiné ceny než ta menší.

Na kolik tedy vyjde ubytování?

V průměru se dá pronajmout pokoj od £70 – £90 liber týdne. Ale ceny se určitě změní, pokud bydlíte blízko u moře či v Londýně. Mám známé, kteří platí za 1 pokoj £450–£550 měsíčně.

Jaké jsou další náklady?

To nejdražší je v Anglii ubytování. Strava je levná, dá se bez problému nakoupit i levnější než v Česku. Samozřejmě že v restauraci nebo v hospodě je to jinak, vše má své ceny a zákaznické služby jsou placeny daleko více.

Například?

Večeře pro dva, s vínem či pivem, vyjde zhruba na 25 liber. Doma se najíte třeba za 3 až 5 liber. Já třeba nakupuji v obchodech jednou týdně a stačí mi 20 až 30 liber. Záleží na tom, co si kupujete a také kde nakupujete. Sečteno podtrženo, jídlo není tak strašná položka.

A když byste shrnul to ostatní?

Alkohol je drahý, jedno pivo vyjde minimálně na tři libry, víno až pět liber. Cigarety jsou taky drahé, krabička cca 7 liber. Vlaky a autobusy jsou v průměru levné. Benzin je na tom stejně jako v ČR, hotely jsou drahé, ale záleží na místě a aktuální nabídce. Když se podíváte na laterooms.cz nebo booking.cz, můžete ušetřit v průměru 30 až 60 %.

Mnoho lidí si představuje výdělek 50 až 80 tisíc měsíčně, co není problém, pokud jsou pracovití. Ale není možné si vše ušetřit. Anglie je jedna z nejdražších zemí v Evropě.

Jaká je v Anglii minimální mzda?

Momentálně je to £7.20 na hodinu pro člověka, kterému je 25let a více. Pro lidi od 21 do 24 let je to £6.70.

Jak se dnes vyvíjí situace s ohledem na Brexit?

Anglie má novou předsedkyni vlády, Theresu May, a vše záleží na tom, jak sestaví novou vládu, kdy se rozhodne o celkovém ukončení v EU a také jaké zákony se uvedou do reality. Nic se neví. Hlavní protagonisté Brexitu odešli z vlády, podle mého názoru to byla jedna velká lež. Slibovalo se, že bude více peněz pro zdravotnictví, a jak už se ví, byly to jen lži.

Změnilo se něco pro cizince?

Nikdo neví, co bude. Mnoho cizinců se přihlásilo o anglický pas, musí ale projít celkem složitou písemnou zkouškou (která stojí 1200 liber) a splnit další požadavky.

V současné době se nic neděje, vše je tak, jak to bylo před Brexitem. Evropa je stále otevřena lidem z Unie. Co se týče zákona práce, pracovního povolení, víz či jakékoliv jiné administrativy, vše je při starém.

Teprve čas ukáže. Odborníci tvrdí, že určité nastanou během roku až dvou, ale nikdo si netroufá odhadovat detaily či jak přesně to bude vypadat.

—-

Celý Rudův životní příběh, jak se mu podařilo uspět v zahraničí, včetně konkrétních doporučení a rad, najdete v aktuálním čísle Business Leaders, které můžete získat registrací zde.

Žili jste nějaký čas v zahraničí i Vy?

Nebo uvažujete, že vyrazíte za hranice?

Podělte se s námi o svou zkušenost nebo plány!

Diskuzní stránka BusinessLeaders je zde.

© Veronika Vajglová