5 zabijáků týmové spolupráce. Jak se s nimi vypořádat?

- Reklama -

4. Podceňování důležitosti reflexe

Jednou z temných stránek úspěchu je podceňování důležitosti reflexe. Když jsme úspěšní, nemáme tendence přemýšlet nad tím, co jsme mohli udělat jinak a lépe.

Tak jednáme pouze tehdy, když se nám něco nepovede.

To je ale chyba. Reflexe je nezbytná, protože vede k uvědomění, že vždy je třeba na něčem pracovat a vždy je možné se zlepšovat. To je to, co nás posouvá výš a blíže k vrcholu, který jsme si stanovili.

Rada: Neusínejte na vavřínech, jakmile se Vám začne dařit. Nesvolávejte poradu pouze jedenkrát za měsíc, ale trvejte na pravidelných setkáních ve výrazně kratších intervalech. Sejděte se klidně každý týden a zhodnoťte, co se povedlo a proč, a co se nepovedlo a proč. Takový přístup jednak stmeluje tým, protože podporuje nutnost vzájemné komunikace, jednak udržuje neustále v pozoru, protože hovoříte o tom, co a jak děláte.

5. Neprosazujte svou pravdu za každou cenu

Čím to, že máte pravdu, ale stále se nemůžete dočkat úspěchu?

Možná, že onu pravdu neprosazujete těmi správnými prostředky. Možná, že jste tak trochu samolibí a nechcete si nechat poradit.

Takové jednání může představovat skutečně velkou překážku, pracujete-li v týmu.

Rada: Týmová spolupráce je o vytváření kompromisů. Každý je jiný, a tak je jasné, že nikdy nemůže dojít ke 100% shodě. Může ale dojít k vytvoření kompromisu. Tedy k řešení, které zohlední návrhy všech zúčastněných, a zároveň zachová směr prospěšný pro tým jako celek.

Funkční týmová spolupráce končí i padá se snahou každého jednotlivce. Nezáleží na tom, jak tvrdě pracujete, pokud nepracujete společně.

Společně vytvořené úsilí často zaplňuje mezery vznikající mezi tím, co říkáte, že děláte, a tím, co skutečně děláte.

Chcete-li se dozvědět něco více o zaplňování takových mezer, nahlédněte do našeho tištěného časopisu Business Leaders, který si můžete objednat pouze zde. Jeho chystané číslo Vás seznámí s příběhy lidí, kteří si sáhli až na své dno, vstali a začali znovu. Krizi přetvořili v nový začátek. A vyplatilo se to.

Diskuzní stránka BusinessLeaders je zde.

© Kateřina Lukášová