Chcete působit charizmatičtěji? Psychologové mají 9 tipů, jak na to

- Reklama -

Je to k vzteku. Ještě ani nepromluvíte, a už Vás neberou vážně.

A co takhle naopak? Co získat pozornost maličkostmi doporučovanými psychology?

První dojem můžeme udělat pouze jednou a podprahově ovlivňuje celý další přístup protistrany. První dojem jde totiž do podvědomí a úložných zásuvek v paměti. Nemluvě o tom, když se s neznámými lidmi míjíte na společenské akci a potřebujete nevypadat hloupě.

O detailech, které napomáhají úspěchu při osobním setkání, píšeme obsáhle v magazínu BUSINESS LEADERS, který vychází už příští týden. Co ale můžete vyzkoušet třeba hned zítra, ať už jdete na pohovor, pracovní jednání nebo neformální schůzku?

1. Mějte oči otevřené dokořán

Zahraniční vědci nedávno zjistili, že lidé, kteří mhouří oči, nebo ti, kteří mají pokleslá víčka, působí méně seriózněji, moudřeji, důvěryhodněji než ti, kteří mají oči otevřené doširoka. Pokleslá víčka totiž údajně znamenají, že jsou lidé unavení, ve stresu anebo trpí depresemi.

2. Udržujte se štíhlejší

Pro změnu čeští vědci zase přišli na to, že některé rysy v obličeji, například úzké tváře, delší nos a úzká a protáhlejší brada, jsou vnímány jako zajímavější než naopak zakulacenější rysy. Lidé s úzkými a protáhlými rysy v obličeji jsou zároveň vnímáni i jako inteligentnější.

3. Abstinujte

Výzkumní pracovníci z Michiganské a Pensylvánské univerzity tvrdí, že lidé, kteří jsou častěji spatřování se skleničkou alkoholu v ruce, vytvářejí dojem méně charizmatických jedinců na rozdíl od těch, kteří se se sklenkou v ruce nenechávají vidět vůbec, anebo jen velmi zřídka.

4. Noste brýle

Studie z roku 2011 ukázala, že lidé, kteří nosí brýle (byť s čirými skly), jsou vnímáni jako celkově korektnější a inteligentnější než lidé bez brýlí. Ovšem účinek to má údajně jen v případě, že nosíte hodně tlusté (výrazné) brýle, naopak brýle s ozdobným nebo žádným rámováním takový účinek nemají.

5. Usmívejte se, ale střídmě

Úsměv od ucha k uchu o vyšším charizmatu prý nesvědčí. Za to jemný úsměv už ano. Čím více a široce se budete usmívat, tím spíše si asi lidé budou myslet, že skrýváte stres nebo špatnou náladu. Proto raději nasaďte lehký úsměv a šetřete s ním.

6. Nemluvte hrubě

Průzkum, kterého se zúčastnilo na 5800 manažerů, ukázal, že lidé, kteří sem tam z úst vypustí nějaké to neslušné slůvko, nebo dokonce zaklejí, působí na druhé méně chytřeji než ti, kteří se nikdy k žádnému hrubějšímu výrazu neuchýlí.

7. Udržujte oční kontakt

Psychologové z univerzity v Los Angeles radí, aby lidé, kteří mluví k jiným lidem, udržovali se svými posluchači častý oční kontakt. To je prý nejpřesnější známka sebevědomí, jistoty a inteligence.

8. Používejte monogram

Jak se podepisujete? Celým jménem? Nebo jen jménem a počátečním písmenem vašeho příjmení? Nebo naopak? Počátečním písmenem ve jméně a celým příjmením? Britští vědci vyzkoumali, že lidé, kteří se podepisují jen svým monogramem, vytvářejí na ostatní dojem, že jsou suverénní, atraktivní, ekonomicky založení a známí.

9. Mluvte jasně

Není nic horšího, než když mluvíte rychle, drmolíte nebo mluvíte zmateně. Nejdříve si promyslete, co chcete říct a jak to řeknete co nejjednodušeji. Mluvte pomalu, ale ne zase příliš, dělejte mírné pomlky mezi jednotlivými informacemi a snažte se neskákat z jednoho tématu na druhé. Ostatně, všimněme si, že lidé, které nazýváme charizmatickými, mluví vždy méně. Nepotřebují vynikat slovem. Vynikají už tím, že tu jsou.

Co si obléct na důležité jednání nebo pohovor?

Jak podle příležitosti správně zvolit vhodnou obuv?

Jakými maličkostmi napomoci úspěchu při osobním setkání?

Těmto tématům se věnujeme v tištěném magazínu BUSINESS LEADERS, který zasíláme už 28. února každému, kdo se registruje zde. Poštovné hradíme my.

© Michaela Dočkalová

- Reklama -