5 dovedností, které nezvládne každý, ale rozhodují o úspěchu

Nemáš ponětí, kolik strachů máš v sobě ZBYTEČNĚ! Můžeš dokázat mnohem víc, jen se musíš přestat bát ZKUSIT TO!
- Reklama -

Úspěch = překonávání překážek. Všichni jsme toho schopní, jen všichni nejsme vždy ochotní.

O úspěchu rozhodují dovednosti. Dovednost je něco, co lze naučit. A opět platí: Všichni toho jsme schopní, jen všichni nejsme vždy ochotní.

V tištěném magazínu Business Leaders rád nasazuji čtenářům brouky do hlavy. Chci, aby to nevzdali. Aby pochopili, že kdo chce vystoupat nahoru, musí se smířit s tím, že je nutné zabrat. Žádná cesta do kopce totiž nevede po rovině.

Jaké dovednosti to například jsou (a Vy určitě jste schopni je dnes zvládnout)?

1) Být v každé situaci klidní

Přijdou vypjaté situace. Práce pod vyšším tlakem. Chyby druhých, které mohou shodit byznys. Přesto není možné ukázat slabost. Je nutné zachovat klid.

Zvláště mezní okamžiky při jednání s klienty mohou být na psychické hraně. Pořád však platí, že klient má pravdu, i když ji nemá. Něco jako když se přete se zaměstnavatelem – koho chleba jíte, toho píseň zpíváte.

Mít nervy ze železa a v každé situaci se udržet v profesionální úrovni, asertivní. Spíše druhé podpořit než podrazit. Být pozitivní. Musíme mít totiž na paměti, že konstruktivní přístup a klidná mysl zmohou více než rozčilování a vybíjení vlastních nervů na okolí.

Podnikání učí v krizových situacích, které bychom nikdy předtím neustáli, držet vlastní myšlení v argumentech, ne v emocích.

2) Být organizovaní

Schopnost efektivně naplánovat svůj čas, činnosti a procesy má málokdo vrozenou, vytváří se návykem. A je nezbytná.

Úspěšní lidé nemohou skákat po hlavě do neznáma. Vědí, co dělají a proč. Mají plán. Neznamená to, že by bez plánu nešlo dosáhnout úspěchu. Úspěch se mnohdy dostaví i tam, kde bychom ho nečekali. S připraveností to ale půjde lépe a snadněji. A čím je plán propracovanější do hloubky, tím méně prostoru dáme možným problémům a nepříjemným překvapením.

Až zkušenost podnikatele učí plánovat „tak akorát“. Nechodit do extrému a nemarnit čas puntičkářským plánováním každého detailu. A to ze dvou důvodů. Jednak bychom pro samé plánování nemuseli začít. A pak také nedokážeme dopředu odhadnout úplně všechno. Praxe detaily ukáže a vyladí.

3) Tvrdě pracovat i ve volném čase

I když kdekdo lehkovážně mává rukou, že tohle je legrace, v reálu se tato zásada ukazuje jako jedna z nejobtížněji splnitelných. Dlouhodobě dodržovat konkrétní návyky nejen v pracovním, ale i osobním životě totiž vyžaduje velkou disciplínu, motivaci a také podporu okolí.

Nelze tak snadno jít s kamarády „na jedno“, což se obvykle zvrtne na okružní jízdu po místních barech až do časných ranních hodin. Zatímco oni se baví, my musíme zůstat zavření doma a pracovat na svých snech. A zatímco oni spí o víkendu déle, jezdí na dovolené, postují na Facebooku své uvolněné fotky, my stále musíme držet svou linii, a to i tehdy, když se podnikání nerozvíjí podle představ.

Čas už téměř nedělíme na volný a pracovní, protože i volný čas znamená dobu určenou seberozvoji, nikoli sebedestrukci. Vše, co se rozhodneme dělat, nám musí přinášet něco pozitivního. Ať už se věnujeme své rodině, nebo budujeme jiné důležité hodnoty, které nám to vrátí dodávkou energie v nejtěžších chvílích.

Pro kamarády bude těžké přijmout naše vysvětlení, že všichni jsme průměrem pěti lidí, s nimiž trávíme nejvíce času – a my prostě na zahálkové typy čas mít nebudeme.

To, co každý ví, že potřebuje k úspěchu, ale jen málokdo to dokáže…

Otočte, prosím, na 2. stránku.

- Reklama -