9 klíčových faktorů pro rozjezd podnikání

5. Diverzifikujte riziko i v dodavatelech.

Další důležitou věcí při zahájení malého podnikání je dodavatel. Nepoužívejte jen jedno místo, odkud chcete zásobovat, měli byste jich mít několik. Tím, že máte více než jednoho, můžete se ujistit, že získáváte ty nejnižší ceny, případně si o ně můžete říct. A pokud se o sobě budou dodavatelé vědět, budou se snažit navzájem překonat, aby od vás získali zakázku. Připravte se i na to, že jakýkoliv dodavatel může ze dne na den skončit, je potřeba nevkládat veškerou důvěru, a tedy i svůj podnik, na bedra jednoho dodavatele.

6. Zjistěte, jak jsou na tom poptávka s nabídkou.

Ujistěte se, že produkty nebo služby, které budete nabízet, jsou opravdu žádány. Pokud plánujete dlouhodobé podnikání, přemýšlejte tak, aby daný artikl nebyl jen krátkodobou módní záležitostí s časově omezenou poptávkou. Dnes je trh otevřen novým nápadům a myšlenkách, ale vždy přemýšlejte v dlouhodobějším horizontu. Jak se dnes asi daří dříve oblíbeným videopůjčovnám či obchodům s hudebními CD? (Druhá strana mince je ta, že když počkáte dostatečně dlouho, třeba se video zase vrátí do módy, podívejme se na gramofonové desky, které se po letech vrací na výsluní.) Nejen co se poptávky týče, nezdráhejte se udělat si podrobnou analýzu daného trhu.

7. Promyslete reklamu.

Reklama je důležitá. Někdo bere investice do reklamy jako zbytečný náklad, který je zvlášť z počátku podnikání navíc. Velká chyba. Vynaložením některých peněz na reklamu zvýšíte své počáteční tržby. Pokud nemáte reálné zkušenosti s reklamou, je lepší mít profesionální pomoc. Dnešní digitální svět nabízí mnoho marketingových možností, které často nemusí stát tolik, kolik byste tipovali, a má ohromný dosah a smysl. Vždy záleží i na cílové skupině vašich klientů (pokud budete vyrábět pomůcky pro seniory, nemá smysl utrácet peníze za kampaně na sociálních sítích, to dá rozum). Každopádně je reklama klíčovým bodem v začátku každého podnikání, neškrtejte ji tedy z položek nákladů, jen ji využijte rozumně.

8. Buďte opatrní s výběrem a počtem zaměstnanců.

Od druhu podnikání se odvíjí i případný počet zaměstnanců. Nebuďte v tomto ohledu megalomani a jednejte s rozmyslem. Co se týká rodiny a přátel, pohled může být dvojího typu – někdo ze zásady nechce s nejbližšími lidmi vstupovat do obchodního vztahu. Na druhou stranu vám právě tito lidé mohou zpočátku velmi pomoci s rozjezdem podniku i s ušetřením vstupních. Je potřeba jen nenechat si přerůst business přes daný osobní vztah. Takže opatrně, ale rozumně. Ve chvíli, kdy se začne podnikání rozvíjet je potřeba přímo úměrně zvyšovat i personální obsazení firmy. Personální otázka je vždy velmi citlivá, věnujte jí dostatek pozornosti.

9. Financujte s rozvahou.

Byť poslední bod, tak rozhodně v neposlední řadě. Možné rovnou v té první, což si asi každý, kdo přemýšlí o vlastním podnikání, plně uvědomuje. Nestačí jen skvělý unikátní nápad, báječná lokalita, patřičně naplánovaná reklama atd. Finanční kapitál hraje svou nezastupitelnou roli. Opět záleží, zda si chcete otevřít e-shop s ručně vyšívanými dečkami, kde bude vstupní kapitál pravděpodobně pokryt z vlastních zdrojů a nebude asi takový jako třeba u franšízy známé fastfoodové společnosti. Znejte své hranice kapitálu, na které si troufáte. I bankovní domy se dnes předhánějí s půjčkami na podnikání. Pokud si máte šanci vybírat, pečlivě zvažujte, odkud případné cizí zdroje získáte. Co se kapitálu týče, nebojte se obrátit na odborníky. Možná všechny ostatní předchozí body máte srovnané a jediné, čeho se bojíte, je právě kapitál. Tohle je právě ten okamžik, to rozhodnutí, které odděluje podnikatele a zaměstnance. Pokud chcete vlastní podnikání, tak pamatujte, že pečlivě zvážené rozhodnutí o finančních zdrojích je prvním podnikatelským rozhodnutím, které vás posouvá blíže k vašemu snu.

Vším, co je třeba vědět před začátkem podnikání, se obsáhle zabývá i magazín Business Leaders

Vyberte si, zda vám více vyhovuje tištěná, nebo eletronická verze.

Jste-li ze Slovenska, zaslání do své vlasti si můžete objednat zde.

© Eva Roudnická