7 znamení, že v sobě ukrýváte podnikatele

- Reklama -

Od mládí dyslektik, přesto dnes šestý nejbohatší Brit, sir Richard Branson, říká: „Ten okamžik, když si poprvé pomyslíš, že šéf je idiot a dělal bys to lépe, je znamením, že jednou začneš pracovat na sebe.“

Naštvání. Přesvědčení. Motivace. Tak to obvykle začíná. V některých případech ale také končí. Pouhá myšlenka totiž nestačí. Nevydrží. Navíc začít s vlastním byznysem, ať už v rámci přímého prodeje nebo samostatného podnikání, znamená vědět také, jak na to. A žádný návod k obsluze se na Úřadech práce nevydává.

Ani nemůže. Každý člověk je unikát a přemýšlí originálně. Má své přednosti i slabiny, které uplatňuje a omezuje. Výsledkem je jedinečný postoj, který se promítá do jeho způsobu podnikání – do cesty, kterou si plní svůj sen.

Ale ten brouk v hlavě hlodá. Říká: Co když je teď ten čas dát do toho sto procent? Ale jak se to pozná? Měl bych na to?

Protože se místa na naší dubnové konferenci rychle vyprodávají (nejlevnější vstupenky za celý den stojí už 1649 Kč) a Vy se stále netrpělivěji ptáte: „Opravdu mám na úspěch?“, následujících 7 znamení Vám pomůže naznačit, zda se ve Vás opravdu může ukrývat potenciál člověka, který obstojí bez zaměstnání.

1. Nesedíte v koutě

Nedokážete jen sedět, koukat, poslouchat a kývat. I jako zaměstnanec neustále něco vymýšlíte a navrhuje změny, inovace – jiná věc ovšem je, že například ve velké korporaci nemáte šanci je prosadit bez posvěcení všech nad Vámi. Demotivuje Vás to, ale současně štve. Někdy se proud nápadů zdá nekonečný.

Jednou přijde bod zlomu. Zjištění, že nemáte dostatek prostoru pro svou vynalézavost, originalitu a kreativitu. Zaměstnání Vás přestává naplňovat a nespokojenost narůstá.

2. Problém s autoritami

V pozici zaměstnance se už cítíte stísněně jako rostoucí plod v mámině břiše. Chcete ven. Už nemáte rádi, když Vám někdo říká, co máte dělat, a přímo nesnášíte, když se Vám někdo snaží poroučet, jak to máte dělat.

Máte tak velký problém s přijímáním příkazů, že ve Vás vyvolávají negativní emoce, které se snažíte někdy méně, někdy více úspěšně potlačovat a nedávat najevo.

A tady přijde Bransonův pocit, že Váš šéf není na svou pozici ten správný člověk a že byste jeho úlohu zvládli mnohem lépe. Nicméně současně se Vám protiví firma jako celek a procesy v ní zavedené.

3. Oceňujete a přejete úspěch

Pociťujete, že Vás zajímají byznysové superstar a successtory Stevea Jobse nebo Billa Gatese, ale nejen oni, také pokukujete po malých podnikatelech ve svém okolí.

Pokud se někdo, koho znáte, rozhodne podnikat, vyzvídáte a pokud mu úspěch přímo nepřejete, přemýšlíte alespoň o tom, jak je v úsilí podpořit – jak se připojit.

4. Sebevzdělávání máte v krvi

Odkládáte noviny, vypínáte projevy politiků, začínáte žít více ve svém skutečném světě. Snažíte se aktivně rozhodovat o náplni svého volného času. Jeho velkou část věnujete svému rozvoji – čtete, zajímáte se o dění v konkrétním oboru, navštěvujete kurzy a podobně. Zkrátka se snažíte rozšiřovat si obzory a neustále na sobě pracovat.

A to ještě nevíte, že podnikání je celoživotní vzdělávání, takže se Vám tato vlastnost bude hodit.

5. Dbáte na disciplínu a zásadovost

Vadí Vám chaos, nedochvilnost, zakládáte si na pozitivních návycích. Každá věc má mít své místo, a to i ve Vašem životě.

Rozhodujete se racionálně, všechno děláte na sto procent, protože žádný jiný výsledek nepovažujete za dostatečný, a vlastně to ani jinak neumíte.

Umíte dobře plánovat a stanovujete si cíle, které plníte. Nevymlouváte se, a to ani sami sobě.

6. Milujete výzvy

Jste chytlaví. Někdo Vás provokuje a Vy se hecnete. Baví Vás zkoušení. Když vidíte lanový park, prostě ho zkusíte. Když vidíte lezeckou stěnu, prostě jdete vstříc pádům.

Zjišťujete, že Vás výzvy, i když spojené zprvu s chybami a posměchem, dokážou posunovat dál, proto je stále aktivněji vyhledáváte. Možná je vnímáte jako zpestření svého všedního zaměstnání.

A hlavně: Jakmile se pustíte do takového „projektu“, ztrácíte pojem o čase a vložíte do něj maximum úsilí i soustředění. Hlavně chcete konečně uspět.

7. Nevzdáváte se předčasně

Neúspěch Vás nezastaví, snažíte se ho vnímat jako cennou zkušenost a ponaučení, jak to příště udělat jinak a lépe.

Je paradoxní, že s dalšími pokusy jste opatrnější. Neriskujete naslepo, jste stále uvážlivější, ale máte současně vyšší toleranci k riziku. Máte totiž na paměti, že kdo nic neriskuje, nic nezíská.

Co Vás však okolí neslyší říkat, jsou slova Neumím a Nejde. Tušíte, že v podnikatelském překladu znamenají jen Zatím neumím Zatím nejde.

Víte, jak je snadné říci, že něco neumím nebo že něco nejde. Vy ale nevolíte snadnou cestu ven, chcete rébusu přijít na kloub.

Ano, tak to začíná…

Nejúspěšnější z Čechů, kteří se dali na cestu přímého prodeje – jak to dokázali? Čeho se vyvarují? Vše, čím Vás mohou inspirovat, se dozvíte na konferenci Tajemství obchodu. Už pátého dubna pro všechny, kteří mají zajištěné vstupenky ZDE.

© Veronika Vajglová

- Reklama -