5 vnitřních překážek aneb Proč jsme sami sobě hlavním soupeřem

4. Opovrhování plánem

Pojedeme-li bez navigace do míst, která neznáme, pravděpodobně se ztratíme. Ani v podnikání nelze spoléhat na náhodu. Cesta za úspěchem je jako posun z bodu A do bodu B prostředím, které neznáme. A plán, který si vytyčíme, je jako navigace. (Ostatně, speciální motivační diáře jsem vytvořil zde.)

Není nutné mít plánovaný každý krok do nejmenšího detailu. Rámcově bychom ale svůj úspěch plánovat měli. Naučíme se, jak v komplikacích dlouho netápat a být dostatečně flexibilní, abychom rychle pochopili objízdnou trasu.

5. Nedostatek sebedůvěry

Všichni o sobě pochybujeme. A to je moc dobře. Pochyby by nás měly ponoukat ke zvědavosti, ale neměly by nás odradit.

Ostatně, stalo se Vám někdy, že se Vám něco povedlo, ačkoli jste předtím měli obavy, trému? Zvládli jste zkoušku, na kterou jste si nevěřili, vyšel Vám mítink, před kterým jste nespali?

A víte, proč jste obojí v první řadě dokázali? Protože jste jak na zkoušku, tak na mítink šli. Překonali jste sami sebe. Projevili jste alespoň základní sebedůvěru. Ochotu přijmout případnou prohru a vyrovnat se s chybami.

Pokud k nám okolí chová nedůvěru, nebo nás dokonce zesměšňuje, i pak je to především otázka našeho mentálního nastavení, jak se s tím popereme. Když se bratři Wrightové rozhodli zkonstruovat první létací stroj, prakticky všichni je měli za blázny. Dokonce jejich otec prohlásil: „Jsou to šílenci. Přece kdyby Bůh chtěl, aby lidé létali, byl by nám dal křídla…“

Mohlo je to odradit, ale neodradilo. Měli dostatek vlastní sebedůvěry, a i když hned neuspěli, svého cíle se nevzdali. A vytrvali, dokud ho nedosáhli.

Když se jich ptali, jak to, že překonali strach, prozradili svou jednoduchou metodu. Můžete si ji vyzkoušet i sami. Stačí k tomu papír a tužka.

  1. Sepište si všechny obavy, které Vás momentálně tíží. Jak velké, tak maličké.
  2. Seznam si uschovejte.
  3. Podívejte se na seznam za určitou dobu, například za týden. Ty z obav, které se ukázaly bezpředmětné, si označte.

Opakujte to po měsíci. Po půl roce. Po roce.

Překvapí Vás, jak málo z předpokládaných obav se naplnilo.

A jak mnoho z nich Vám s odstupem času přijde k smíchu.

A tomu se říká „strach“. Kvůli tomu se odkládá. Proto lidé nemají sebedůvěru.

Ve svých magazínech ukazuji, jak si ji vytvářet. Tento, Business Leaders, ji pomáhá vytvářet v pracovní oblasti. Magazín FC potom v osobní. Vyberte si svůj dle potřeby. Držím palce!

© Petr Casanova