4 podnikatelské bible pro začátečníky i mírně pokročilé

- Reklama -

Když se máte rozhodnout, zda se pustit do neznámého prostředí práce na volné noze nebo podnikání, přirozeně hledáte rady, jak začít. Ne každý má ale ve svém okolí někoho, kdo by mu mohl pomoci, a tak jsme pro vás vybrali čtyři knížky do začátku psané experty, kteří za sebou již úspěšné podnikání mají. Co všechno musíte udělat, než otevřete dveře prvním klientům? Jak si dobře sepsat byznys plán? A jaká jsou vlastně největší úskalí podnikání, se kterými byste měli počítat?

Čítanka pro freelancery

Skvělá kniha praktických rad nebo podnikatelská bible: Tak bývá označována prvotina Roberta Vlacha nazvaná Na volné noze. Je to první kniha v češtině o podnikání nezávislých profesionálů. Nabízí osvědčené postupy a know-how pro začínající podnikatele.

Spoustu informací nabídne ale také zkušenějším volnonožcům. Pokud mezi ně patříte, v knize najdete pokročilé nástroje a popsané zkušenosti, které vám ukážou jiný pohled na vlastní byznys, a třeba vám pomohou změnit dlouholeté neefektivní návyky.

Méně fuck-upů, více úspěchu

Vladimír John se více než 20 let věnuje poradenství pro podnikatele a jejich společnosti. Vedle toho budoval i svoji vlastní firmu: „Začátky byly krásné, ale na druhou stranu i plné naprosto zbytečných manažerských a strategických chyb,” svěřuje se v úvodu. Naplno přiznává, že mnoho jeho projektů bylo úspěšných, spoustu provozů zachránil před jistým koncem, ale několikrát i zkrachoval. 

Postupně si řekl, že by chtěl své zkušenosti sdílet s jinými. Impulzem pro sepsání knihy Jak podnikat bez rizika byly nespočetné desítky hodin strávené konzultacemi s jeho klienty. Začal nad vším přemýšlet a zjistil, že se stále dokola opakují ty samé situace a že je vlastně hrozně jednoduché většině z nich předejít.

V knize najdete celkem deset rozhovorů, nabitých informacemi a zkušenostmi ze světa byznysu. Zjistíte, jak zvyšovat firemní zisk, hledat zaměstnance a řešit pohledávky. Velmi nosná je také například kapitola o krizi ve firmě nebo o  snižování jejích nákladů.

Síla ukrytá v ženách

Možná si nejste úplně jisté, jestli vůbec chcete podnikat. Nebo jestli jste si správně vybraly obchodní zaměření. Autorka Alexandra John si prošla tím samým procesem. Po ukončení studia věděla, že se chce věnovat podnikání, ale neměla okolo sebe nikoho, s kým by se mohla poradit. Po mnoha těžkých chvilkách i prvním neúspěšném internetovém projektu se jí nicméně podařilo najít správný směr a vybudovat fungující a úspěšnou společnost.

V pekle je speciální místo pro ženy, které nepomáhají ostatním ženám,” řekla Madeleine Albrightová. Tím se řídí i Alexandra John, proto má její kniha Sama sobě šéfem všechny ženy především podpořit. A to opravdu dělá. Najdete v ní zásadní informace a konkrétní kroky pro zahájení podnikání, například co je nutné právně a účetně zařídit, nebo jak si poradit s podnikatelským plánem a cenotvorbou.

Nezapomíná ani na budování značky, marketingový mix či dnes tak populární práci se sociálními sítěmi. Na konci každé kapitoly najdete navíc praktické tipy a také otázky k zamyšlení. Inspirací vám může být i seznam oborů podnikání, které mají podle autorky největší potenciál.

Baví vás šít? Opravovat nábytek? Jak ze zájmu udělat profi byznys

Pokud se nacházíte stále ve fázi příprav a zvažování, zda se do vlastního podniku vůbec pustit, přečtěte si padesátku nejzajímavějších příběhů vybraných podnikatelů, jak je zaznamenal Chris Guillebeau ve své knize Startup za pakatel. Autor oslovil obyčejné lidi, kteří hledali a našli profitabilní podnikatelské uplatnění svých zájmů, a na jejich příkladu ukazuje, že s trochou vůle a nadšení může vybudovat téměř každý dospělý člověk svůj vlastní malý byznys.

Nečekejte soupisku prázdných motivačních klišé, kniha nabízí i praktické tipy a dokáže vás inspirovat k celé hromadě nápadů. Navíc je doplněna o české příklady úspěšných firem sepsané Filipem Dřímalkou.

P. S. A kdybyste toho čtení měli přece jen málo, aktuální rozšířené vydání tištěného BL je pořádně našlapané inspirací i praktickými tipy a objednat si jej můžete do vyprodání zásob zde.

1. strana rozšířeného vydání
2. strana rozšířeného vydání

Hodně štěstí!

Kateřina Hráská