Abychom mohli být tím, kým jsme, musíme se nejprve oprostit od toho, kým nejsme

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Slyšeli jste předchozí epizodu a zahráli jste si s Petrem Pacherem jeho psychologickou hru Get To Know Me? Součástí toho podcastu nebyla jen hra samotná, ale i Petrova přednáška z konference Tajemství obchodu. V této přednášce mluví Petr o termínech, jako jsou hodnoty, priority, potřeby, emoce, životní role, do kterých každý z nás vstupuje, a především zdůrazňuje slovo identita. I já si myslím, že je důležitá právě identita každého z nás, a především její znalost, být si vědom, kým jsem teď, a kým se chci stát. 

Věřím, že právě uvědomění si naší identity je tím základním kamenem úspěchu v našem životě, a to v jakékoli roli, do jaké během něj vstupujeme. Však jsem také o identitě mluvil v úplně prvním dílu tohoto podcastu. Není to vlastně zase tak dlouho, co jsem ten první díl publikoval a natáčel jej. Tohle je 170. epizoda, a protože se snažím podcasty publikovat opravdu každý den, tak  jsou to počty jednoduché. Je to cca 170 dní, co jsem ten první díl natáčel. Zkoušel jsem si ho teď pustit a ty pocity, které jsem při tom zpětném poslechu zažíval, byly opravdu zajímavé. Nejprve jsem se trochu styděl za to, jak jsem mluvil, v jaké je to kvalitě a tak. Pak jsem si ale řekl, že vlastně není vůbec za co se stydět, každý přece někdy s něčím začínal a nikdo není mistrem ze dne na den. Ani já se jím dnes po 170 epizodách natáčení podcastu necítím. Pořád vidím rezervu, pořád vím, že je prostor se v něčem zlepšovat, růst a posouvat se. A to je vlastně asi to, co mě na podcastech baví úplně nejvíc. 

Tvorba podcastů se tak stala jednou z mých dalších životních rolí, do které vstupuji každý den a díky které mohu naplňovat právě tu svou identitu, kterou se cítím být a pro kterou jsem rozhodl. Také o těchto rolích mluvil ve své přednášce Petr Pacher. Když jsem si pustil tu přednášku téměř po roce od doby, kdy ji na konferenci Tajemství obchodu říkal živě, uvědomil jsem si, jak moc jeho téma souvisí i s tématem, které Petr Casanova zrovna zpracovává do červencového vydání jeho FC magazínu. Zavolal jsem proto Petru Pacherovi. To je hrozné, to je samý Petr kolem mě.🙂 Nicméně zavolal jsem mu nastínil mu téma červencového FCčka a požádal jej, zda by na téma osobní identita, hodnoty a role, do kterých vstupujeme, měl kapacitu sepsat odborný článek. 

Jak jsem předpokládal, byl nadšený a článek se mu moc povedl. V článku mluví hlavně o tom, jak a proč je identita klíčová pro úspěch každého z nás v našem životě. 

Schválně, pokud bych vám položil otázku, kým se teď doopravdy cítíte být, jaká bude vaše odpověď? Někdo z vás možná začne odpovídat: jsem manažerem ve firmě, jsem obchodníkem, jsem marketérem, jsem truhlářem, jsem kovářem, jsem otcem, matkou, manželem, učitelem, podnikatelem, sportovcem, studentem, koučem, poradcem, mentorem, přítelem… Tohle vše, co jsem teď vyjmenoval, to není vaše opravdová identita. Tohle vše jsou jen role, do kterých vstupujeme každý den. A možná že pokud byste vybrali jen jednu z těchto rolí a uvedli ji jako vaši identitu, může vypovídat o tom, že právě tato role nejvíce naplňuje tu nejdůležitější hodnotu vašeho hodnotového žebříčku.

Každý z nás se ale vyvíjí a s námi se vyvíjejí jak naše role, do kterých vstupujeme, tak i naše hodnoty podle toho, jaké potřeby chceme zrovna v daný okamžik naplňovat. Podle toho, které jsou pro nás prioritou. Samozřejmě že některé z těchto rolí se stávají součástí, řekněme, přirozeností naší identity, naší osobnosti. Říkejme tomu jak chceme. Pokud se ale celým našim chováním a naší identitou fixujeme čistě jen na tu jednu roli, a pak se stane nějaká situace, kvůli které o tu roli přijdeme, život se nám zhroutí jako domeček z karet. Například pokud jsou svou identitou fixování jen na roli rodiče a vaše děti potom odrostou a odejdou z domu, zažíváte najednou obrovský smutek, protože nemůžete vykonávat svou roli, a naplňovat tak potřebu vašeho hodnotového žebříčku. Musíte jej tak přehodnotit, abyste mohli jít zase dál, a najít pro sebe nějakou novou roli v životě, která vás bude naplňovat. Stejně tak to může být, pokud jste jen sportovec a stane se vám nějaký úraz, pokud jste manažerem-kariéristou a v pětapadesáti vám řeknou: „Sbohem a šáteček, potřebujeme někoho mladšího.“ To vše jsou reálné situace, které se nám běžně stávají, a pokud jsme po celou tu dobu byli čistě jen fixováni na naši roli a vydávali ji za naši osobnost a identitu, zanedbávali jsme sami sebe a to, kým doopravdy jsme. 

Těch rolí, jež v životě zastáváme, je opravdu nespočet. Petr Pacher zmiňoval, že jeden z jeho klientů jich napočítal více jak 100. Abychom ale dokázali každou z těchto rolí naplňovat v té nejlepší kvalitě, jaké jsme schopni, musíme nejprve znát sami sebe a starat se o svoji duševní hygienu. K tomu, abychom tohle dokázali, abychom mohli každý den být sami se sebou a přemýšlet nad tím, kým opravdu jsme, musíme se nejprve dokázat oprostit od všech rolí, které v životě zastáváme, a zamyslet se nad tím, jaká činnost dává smysl našemu životu, co nás v životě doopravdy naplňuje, u čeho zažíváme pozitivní emoce, kde ztrácíme pojem o čase, co nám dodává energii. Když se začnete zamýšlet nad těmito otázkami, snadněji můžete identifikovat vaši opravdovou osobnost, identitu, a přemýšlet nad tím, kam by mohla dále růst a do jakých rolí máte nadále vstupovat.

Tohle si myslím, že je asi ta nejzásadnější myšlenka, kterou jsem si odnesl nejen z přednášky Petra Pachera, a určitě mě i zajímá, co jste si z ní odnesli vy a zda pečujete každý den o sebe sama, svou identitu, možná se nebojím říct svou duši. A jak o ni pečujete? To mi určitě nezapomeňte napsat do zprávy, kterou mi budete posílat do mého e-mailu, nebo sem na web. Zajímají mě vaše zkušenosti, a pokud vás zase zajímá, jaké rituály mně pomáhají pečovat o mou duši, dejte si odběr Myšlením na vrchol třeba ve Spotify nebo jiné aplikaci, kde podcasty pravidelně posloucháte. Stejně tak můžete můj podcast sdílet, za to budu moc rád, a možná tak společně někomu uděláme úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder