3 pilíře, které ovlivňují míru našeho sebevědomí

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes


„AŤ UŽ SI MYSLÍTE, ŽE MŮŽETE, NEBO NEMŮŽETE, V OBOU PŘÍPADECH MÁTE PRAVDU.“ To je velmi známý a můj oblíbený citát od Henryho Forda. Myslím, že tento citát je důkazem, že zárodek našeho budoucího úspěchu, ale i neúspěchu, je vždy a jen v naší hlavě.

Snažím se ve svém podcastu mluvit o úspěšných příbězích, mým cílem je, aby byl tento podcast inspirací pro každého, kdo nechce čekat na úspěch a je ochoten převzít zodpovědnost za svůj život. To je totiž dle mého názoru známkou úspěšnosti – že jsme schopni přebírat zodpovědnost sami za sebe a nenechat se jen vláčet životem a okolnostmi. Největší rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi vidím v tom, že ti úspěšní lidé žijí aktivní a ti neúspěšní neaktivní život. Myslím to tak, že úspěšní vytvářejí akce, to oni jsou tvůrci svého života, hledají příležitosti a vytvářejí je. Nespěšní jen reagují na okolnosti, které jim život přinese.

           Ovšem k tomu, abychom dokázali žít aktivní život, abychom dokázali vytvářet příležitosti, k tomu nám nestačí jen snít a stanovovat si cíle. Potřebujeme hlavně konat a dělat činy. Já věřím, že většina lidí v naší společnosti by se ráda měla lépe. Věřím, že každý má nějaké sny a cíle, o kterých dlouho přemýšlí, někdy i dokonce přesně víme, co musíme udělat, abychom si splnili svůj sen, víme také, jak to udělat a proč bychom to měli udělat, ale nevěříme, že to dokážeme – chybí nám sebevědomí. 

Když se podíváte na příběhy úspěšných lidí, zjistíte, že i oni museli získat dostatek sebevědomí, aby dokázali dosáhnout úspěchu. Kde ale toto sebevědomí získali? Můžeme se od nich něco naučit a zvýšit tak vlastní sebevědomí?

Já jsem si všiml, že míru sebevědomí těchto lidí ovlivňují tři základní faktory, které museli překonat, získat, nebo se jim naučit. Prvním z těch faktorů je jednoznačně odolnost. Když vidíte příběhy úspěšných lidí a čtete o tom, co dokázali, vidíte většinou jen tu špičku ledovce, vidíte jen to, co je nad hladinou. Úspěšní lidé mají velmi rozvinuté pozitivní myšlení, naučili se zapomínat na negativní situace ve svém životě a pamatují si hlavně to dobré. Proto o svých nezdarech příliš nemluví, ubírá to totiž jejich sebevědomí. Když se jich ale na to přímo zeptáte, tak každý z nich přizná, že musel překonat velké nezdary a odmítnutí, než se mu začalo dařit a dosáhl úspěchu. Tito lidé se tedy museli naučit být velmi odolní vůči těmto nezdarům. Často slýchávali od svého okolí názory typu: „To nikdy nedokážeš“, nebo „Neblázni, proč se tolik dřeš, co z toho budeš mít?“

 Nejhorší na tom je, že podobné věty slyšíte i od těch nejbližších lidí ve svém okolí, a jakmile přijde nějaký nezdar, tak vás v tom ještě utvrzují: „Vidíš, já jsem ti to říkal, že je to ztráta času!“ I tohle slýchávali úspěšní lidé. Nenechali se ale odradit, byli odolní vůči těmto řečem a vytrvalí ve svém snažení, proto dosáhli úspěchu a měli dostatek sebevědomí. 

S touto odolností souvisí ihned další faktor, který ovlivňuje míru našeho sebevědomí, a o tomto faktoru jsem mluvil v několika posledních podcastech docela dost. Tím faktorem je naše vášeň. Ve chvíli, kdy dokážete objevit nějakou svou silnou stránku, svůj talent, a ten rozvíjet natolik, že se z něj stane vaše životní vášeň, tak vás žádné odmítnutí nezastaví. Získáte obrovskou míru odolnosti, budete každé selhání, každý nezdar, chápat jako příležitost naučit se něco nového, a pochopíte, že je to součástí vaší cesty za úspěchem. Nelze růst bez pádu, a jestli v sobě dokážete probudit i dostatečnou vášeň, budete mít chuť růst neustále a s radostí. 

Třetím aspektem, který má vliv na míru našeho sebevědomí, je pozitivní myšlení, které jsem zmiňoval. Jistě si i vy všimnete, že všechny ty tři aspekty spolu souvisejí a že se navzájem ovlivňují. Pokud nemáte rozvinuté pozitivní myšlení, zaměřujete se ve své mysli na negativní události v životě. To ubírá vaší odolnosti a přicházíte tím o sebevědomí. Stejně tak pokud u vás nepropukla vášeň, přicházíte o odolnost a zaměřuje se na negativní pocity. Ale zase pokud nejste dostatečně odolní, tak ta vášeň nemusí ani propuknout. Jestli tedy máte pocit, že vám chybí pozitivní myšlení a chtěli byste se na něj více zaměřit, tak nejjednodušší, co můžete udělat, je zaměřit se na prostředí, ve kterém se pravidelně pohybujete, protože právě ono má největší vliv na to, jakým způsobem myslíte. 

Jakmile se vám něco podaří a budete z toho mít radost, tak si to někam napište, udělejte si takový seznam úspěchů ve vašem životě a pravidelně se k němu vracejte. Bude vám to pomáhat k rozvoji vašeho pozitivního myšlení – až totiž uvidíte, jak dobří jste a co vše jste už dokázali, tak už vás žádný nezdar nerozhodí.

Zkrátka a dobře, všechno spolu souvisí, a tak jestli máte pocit, že je před vámi nějaká výzva, na kterou se teď necítíte a dostatečně si nevěříte, zkuste se zaměřit na tyto tři faktory a časem poznáte, že je to opravdu jen ve vaší hlavě a že ve skutečnosti můžete dosáhnout toho, co si naplánujete.

Až se vám to podaří, až se rozhodnete vykročit za nějakou novou výzvou, budu moc rád, když se podělíte i se mnou o to, jak se vám to podařilo, co to obnášelo a co jste tím získali. Já jsem vás v posledních pár podcastech vyzval, ať se nebojíte mi psát a že se můžeme potkat u nás ve studiu a popovídat si o tom. Ta pozvánka pořád platí, protože každý z vás může být pro někoho inspirací a každý z vás může někomu udělat úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder