Které pracovní zásady nám pomohou proměnit cíle ve výsledky?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes


Poslední epizoda mého podcastu byla úvahou nad tím, jak se změnila naše společnost a proč si myslím, že se nám kvůli těmto změnám často nedaří dosahovat stejně efektivní práce, jako tomu bylo dříve. A to vlastně i přesto, že k tomu máme ty nejlepší prostředky za celou dobu existence lidstva. 

  Samozřejmě že to nelze generalizovat. Nelze říct, že nikdo z nás není schopen v dnešní době poctivé a efektivní práce. Právě naopak, stále je v mém okolí spousta takových lidí, jež vyprodukují za krátký čas obrovské množství kvalitní práce, a nemusím chodit vůbec daleko.

  Mojí rolí ve First Class je hlavně věnovat se obchodu a vymýšlet taková obchodní partnerství, aby dávala smysl především pro naše čtenáře magazínů, posluchače podcastů nebo návštěvníky konferencí. Vždycky, když na nějaké schůzce řeknu, že Petr Casanova píše jeden článek na web každý den, k tomu sám napíše každé dva měsíce stostránkový časopis a jednou za rok více než třistastránkovou knihu, a do toho ještě komunikuje se čtenáři, natáčí živá vysílání a přednáší na akcích, následuje reakce, že to přece není možné být takto produktivní, že to nejde stíhat. Ale jak je vidět, tak to jde, a v tomhle jsem se učil nejen od Petra, ale i dalších podnikatelů a mimořádně úspěšných lidí. Vlastně i já už se dnes setkávám s nechápavými výrazy, když někde zmíním, že každý den publikuji jeden podcast. I mně dnes lidé říkají, že to přece nejde, že je to hrozně náročné a nemožné.

  Když se ale dáte do řeči i s dalšími podnikateli a lidmi, kteří dosáhli mimořádných výsledků v dnešní době, tak i u nich si můžete všimnout, že jsou schopni vysoké efektivity práce za poměrně krátký čas. A pokud je jedna věc, kterou bychom se měli chtít od těchto lidí naučit, tak je to schopnost dosahovat této efektivity. A rozhodně se nejedná o žádnou atomovou vědu. 

Tzv. hluboká práce se stále víc a víc stává velikou vzácností v moderní společnosti 21. století. Myslím, že už jsem ve svém podcastu zmiňoval jednu velmi známou knihu od Calla Newporta s názvem Hluboká práce.

Asi vám všem bude na první pohled jasné, že když se řekne hluboká práce, jejím základem bude především umění vyhnout se multitaskingu, ale to rozhodně není jediná zásada a princip, který je v dnešní době nutné dodržovat. Jsou i různé strategie tzv. hluboké práce, které si můžete osvojit a aplikovat nejen do svého pracovního, ale především osobního života. Hluboká práce totiž není jen o efektivním výkonu v zaměstnání a podnikání, je to vlastně také o umění správného a efektivního odpočinku. I ten je totiž zásadní pro to, abychom byli schopni co nejlepšího výkonu a produktivity. V několika studiích bylo zjištěno, a tuto informaci mám právě ze zmiňované knihy, že jako lidé jsme schopni efektivní práce za plného soustředění cca čtyři hodiny. Po této době se už snižuje naše pozornost a výkonnost, potřebujeme na chvíli vypnout, odpočinout si, nebo třeba jen přepnout mozek na jiný projekt. Ale i ty čtyři hodiny plného soustředění jsou v dnešním světě vzácností. Pokud toho chceme docílit a opravdu se čtyři hodiny plně soustředit, musíme maximálně eliminovat veškeré vnější podněty, které nám ubírají na naší pozornosti. Logicky to jsou veškeré notifikace v mobilu, sociální média, e-maily… 

Většina z nás totiž v dnešním světě open space a neustálého rozptýlení zažívá tzv. mělkou práci, kdy se neustále vracíme k něčemu rozdělanému a přerušenému, nebo skáčeme od projektu k projektu, máme rozepsané čtyři zprávy, neustále se necháváme vyrušovat nějakými zprávami a na konci dne mnohdy zjistíme, že jsme vlastně nic moc neudělali, ale jsme strašně unavení. 

Eliminace rušivých podnětů ale nekončí jen tím, že si vypnete všechny notifikace. To je spíš takový první krok, který musíte udělat vědomě, protože vaše podvědomí touží po rozptýlení, chce nové zprávy. A tak s ním musíte trochu bojovat. Dejte si třeba porci nových zpráv jako odměnu za splněnou práci – ono vám za ty čtyři hodiny bez Facebooku opravdu nic neuteče. Abyste ale nemuseli své podvědomí neustále vědomě přesvědčovat a pořád myslet na to, že musíte pracovat, je dobré do svého chování vložit určitý řád a systematičnost. 

A teď se vracíme k plánování a znovu si potvrzujeme, že to je základem úspěchu. Zkuste se zamyslet nad svou vizí a svými cíli, kterých byste chtěli dosáhnout. Promyslete si, co se vám dlouhodobě nedaří a co vyžaduje vaší plnou pozornost a efektivitu, a naplánujte si ve svém kalendáři pravidelný blok, kdy se budete věnovat jenom tomu. Udělejte z toho svůj pracovní rituál, bude vám to pomáhat k efektivitě. 

Když jsem mluvil na začátku například o každodenní publikaci podcastů, řeším tuto oblast tak, že jsem si stanovil věnovat se jejich natáčení každou středu. Protože mi to ale zabere více než čtyři hodiny, tak mám ještě každé pondělí a úterý dvě hodiny, kdy si zpracovávám témata, a pak dva čtyřhodinové bloky ve středu, kdy se věnuje jen tvorbě podcastů. Na tento čas nemám domluveny žádné schůzky, nejsem nikde na sociálních sítích ani neberu telefony. Jen tak jsem schopen se plně soustředit. A velmi podobně to mám s prací na dalších projektech. Pro některé činnosti mi vyhovuje pomodoro technika, v určitých časových blocích se věnuji klientům, obchodním partnerům, anebo naopak sám sobě. Samozřejmě se někdy stane, že některý z těchto rituálů poruším, nedělám z toho ale pravidlo, ani se za to nepranýřuju, prostě jen přeplánuju další aktivity.

Pravda je, že i mně se někdy stane, že mám v plánu nějakou hlubokou práci, ale prostě mi to nejde do ruky, plácám se v tom a nemohu se posunout dál. V takovém případě je nejlepší takovou neefektivní práci ukončit, přeplánovat si ji na jindy a jít si třeba odpočinout nebo dělat něco jiného. Je důležité prostě nic nepřehánět, nesnažit se nic lámat silou a najít si takový svůj systém, který bude vyhovovat každému z nás.

Snažil jsem se popsat, co funguje mně a co jsem se naučil od nejrůznějších úspěšných lidí. Pokud vás to nějak inspirovalo, jsem rád a určitě mě potěší, pokud se se mnou podělíte o informace, jak se vám daří dlouhodobě dosahovat efektivity v tom, co děláte, ať už se jedná o práci, odpočinek nebo cokoli jiného. Můj e-mail je eder@firstclass.cz, zprávu mi můžete zanechat i v komentářích zde na webu. Na vašich sítích můžete klidně podcast sdílet a také si můžete nastavit odběr ve vaší aplikaci, abyste nepřišli ani o další epizodu, kde bych se chtěl zabývat základními strategiemi hluboké práce podle Calla Newporta. Tak díky moc za vaše zprávy, poslech, odběr a mějte krásný a úspěšný den.

© Lukáš Eder